neljapäev, 15. august 2013

Astronoomiahuviliste XVIII kokkutulek

...toimus seekord 9.-13.augustil Tõraveres. 9.augusti õhtul jõudsin kohale, majutati mind ära ja sain õhtusööki. Enamus oli kohal juba. Esimesel õhtul oli niisama avamine, tutvustamine. Kahjuks taevas oli pilves, nii et vaadelda midagi ei saanud. Aga hästi tore oli jõuda kohale nii, et osad juba teavad-tunnevad sind. Käisin ju aprillis Tõravere observatooriumis töövarjuks ja mitmed inimesed sealt mäletasid mind ja küsisid kohe, kuidas läheb jne. Samuti oli seal mu uurimistöö juhendaja Martin Vällik :)

Laupäeval, 10.augustil, olid mõningad loengud, mis olid hästi huvitavad, räägiti täpsemalt ESTCube'i ehitamisest ja üldse sellest, kuidas see projekt võimalikuks sai. Meil vedas ka selle poolest, et täpselt selle loengu ajal saime jälgida ekraanilt, kuidas ESTCube lendab enam-vähem täpselt üle Tõravere. Kahjuks ka tol õhtul vaadelda ei saanud :(

Pühapäeval olid samuti igasugu loengud. Ja õhtul oli selge taevas!!! Veetsin kuskil 3-4 tundi alates kella 23'st õues. Ma lihtsalt ei suutnud tuppa tagasi minna, isegi kui silmad kinni hakkasid vajuma unest. Ma lugesin u 1,5 h jooksul kokku 27 perseiidi, nägin elus esimest korda Linnuteed, Andromeeda udukogu (galaktikat, aka M31), Ring Nebulat (eestikeelset vastet ei tea).

Urmas Sisask tegi sealviibivale 10-15 inimesele väikese viktoriini ka, et kes esimesena 10 punktini jõuab, võidab. Küsis erinevate tähtkujude ja tähtede nimesid. Mina jõudsin 8 punktini, üks esimestest vist :) (10 punktini ei jõudnud keegi). Igatahes kogusin hulga uusi teadmisi - oskan nüüd kindlalt nimetada tähti Veegat, Deenebit, Altairi ja Kapellat, tähtkujudest Pegasuse ruutu, Viiskanda (osa Kalade tähtkujust, mida pm ka üles leiaksin, kui piisavalt pime oleks), Lüürat, Delfiini ja kindlasti veel midagi, ei tule rohkem meelde praegu. Andromeeda udukogu oskan ka palja silmaga üles otsida.

Esmaspäeval oli hommikupoole loengud. Jaan Laur pidas hästi toreda loengu - rääkis viimase 12 kuu jooksul juhtunud asjadest, mis astronoomiaga seotud alates Neil Armstrongi surmast ja kuni Felix Baumgartneri kõrgushüppeni. Peale lõunat sõitsime Lennundusmuuseumi, kus meile tutvustati erinevaid lennukeid ja helikoptereid, mis kasutusel olnud. Seal oli ka väga tore, sain samuti uusi asju teada. Seal olles tabas meid ka eriti tugev tormihoog. Kuna muuseum asub künka otsas, siis nägime, kuidas vihmafront altpoolt aina läheneb seinana, see oli hästi äge.

Kokkuvõttes oli kogu üritus superlahe, ootan juba järgmise aasta oma!

Kommentaare ei ole: