esmaspäev, 10. juuni 2013

Itaalias

9-päevane bussireis Itaaliasse oli imetore. Kogu Itaalia oli paksult täis imeilusat arhitektuuri. Enamus pilte ongi ehitistest - need olid lihtsalt võrratud. Muidugi jätsid nii Rooma, Pisa, Firenze kui Veneetsia unustamatu mulje...

Brno. Vahepeatus Austrias, kus Brno linnas ka tiiru tegime. Ei hakka kirjeldamagi, kui ilus seal oli.

Värav, mille valmistaja/ehitaja tahtis rohkem tasu, kui talle anti ja tegi kättemaksuks keskmise tornikese viltuse.

Üks neljast Brno Katkusambast.

Rooma ja Vatikan. Seal veetsime kaks päeva. Teisipäeval tegime ekskursiooni Vatikanis ja sellepoolses Roomas, kolmapäeval Colosseumi poolses Roomas. Vatikanis oli tohutul hulgal kunsti ja skulptuure, mida kõike vaadatagi ei jaksanud. Arhitektuur oli muidugi ilus ja detailid imepeened. Uskumatu, kuidas keegi selliseid asju suudab marmorist välja raiuda...

Nüüd olen siis käinud ruumis (Sixtuse kabelis), kus paavsti valitakse. Reeglid olid seal ranged: õlad kaetud, pikad püksid/pikk seelik, pilti ei tohi mitte mingil juhul teha ja pidi väga tasa olema. Valvurid käisid ringi, surusid sõrmi suule ja ütlesid "Silencio!" ja pidasid korda. Püha Peetri katedraalis käisime muidugi ka. Sellest suuremat kirikut/katedraali pole ma elus näinud ja tõenäoliselt pole ka. See oli tohutult suur!!

Vaade Vatikani "eesõuele", kuhu rahvas koguneb paavsti valimise ajaks; seal oodatakse valge suitsu tõusmist, mis annab märku, et paavst on valitud.

Vatikanis; paremat kätt jääb paavsti aed.

Teisel päeval külastasime Colosseumit ja muid uhkeid vaatamisväärsusi. Colosseumi kõrval seisev triumfikaar, Traianuse sammas, Rooma foorum, Pantheon, Trevi purskkaev, nelja jõe purskkaev, Hispaania trepid jpm. Kõige kustumat mulje jätsid kindlasti Colosseum ja Trevi purskkaev. Colosseum oli lausa HIIGLASLIK. Sees ei käinud, kuna pilet maksis kallist hinda (12€) ja enam-vähem on teada ka, mis seal on. Rooma foorum oli samuti jube suur, sellest oli palju varemeid alles. Foorumi lähedal oli Julius Caesari kuju :)

Colosseum ei mahtunud koos minuga pildilegi ära :)

Rooma foorum, kus omal ajal korraldati rahvakoosolekuid ja peeti kõnesid. Foorum koosneb tegelikult mitme erineva keisri ehitatud foorumitest, kõik tahtsid ju oma.

Trevi purskkaev, mis on suurim, mida iial näinud olen. On uskumus, et kui viskad üle õla Trevi purskkaevu mündi, tuled kindlasti Rooma tagasi :)

Traianuse sammas, mis on kuulus selle poolest, et sellele on raiutud pildid, mille rida läheb spiraalselt ülespoole ja mis jutustavad ära kogu Traianuse sõjakäigu ja võidud.

Vaade Hispaania treppidelt. Trepid said nime selle järgi, et paar maja eemal asub Hispaania saatkond.

Pisa. Ainus koht, mida külastasime, oli Imede väljak, see-eest oli seal aga palju, mida vaadata. Toomkirik, ristimiskirik, Pisa torn ja lõputu rivi suveniiriputkasid. Pisa torn oligi päriselt nii viltu nagu piltidel paistab. See on natuke maa alla vajunud ja viltu sellepärast, et maapind seal on kergelt mudane ja pehme. Suurim kalle on tornil olnud kuskil 4 meetrit, siis aga tõsteti seda veidi üsti tagasi, et ta ümber ei kukuks.

Pisa torni juures; torni kalle on tänapäeval 3-3,5 meetrit.

Kõige vasakpoolsem (suur ümmargune) on ristimiskirik, tema kõrval on toomkirik ja siis Pisa torn.

Firenze. Esimene mälestus sellest on mäe otsast avanenud ilus vaade linnale. Firenzes nägime suurt raekoda ja üliilusat kirikut. Ja muidugi veel umbes sadat asja. Meil oli valida, kas külastada seda kirikut või raekoda, giid valis raekoja, kuigi Maalma oleks tahtnud kirikut külastada (mina ka!) ja kui me raekojani jõudsime, selgus, et see oli kinni. Läksime siis kirikujuurde tagasi ja seepandi meie nina all kinni! Ma olin kuri, kuna seal kirikus on Galileo Galilei matmispaik ja oleks tahtnud seda külastada.

Firenze raekoda

Kirik, kus on G. Galilei matmispaik.

Kirikuukse ees

Veneetsia. See on maailma ilusaim linn, kus ma käinud olen! Väga maaliline oma ilusate majade, kitsaste kanalite, kus sõidavad gondlid, ja ligi 400 sillaga. Suurim vaatamisväärsus oli seal muidugi Püha Markuse väljak, kus oli samanimeline kirik ja Doodžide palee. Veel nägime ühte neljast gondlitöökojast. Veneetsias tehakse iga aasta umbes tosinkond gondlit ja töökodades muidugi ka parandatakse neid. Veneetsia majad olid väga erinevad kõigist, mida sinnani näinud olime.

Näide Veneetsia majadest, mis kõik olid sarnaste akendega ja väga erinevat värvi - levinumad olid pastelsed roosa, kollane, valge ja beež.

Canal Grande ehk siis nö "peatee" Veneetsiasse.

Sillal, mida on mitmeid kordi uuesti ehitatud, sest see kas laguneb või on põlengus kannatada saanud. Sillal on kaks rida suveniiripoode.

Doodžide palee e Palazzo Ducale

Püha Markuse kirik

Tüüpiline vaade silla pealt Veneetsia tänavale

Kogu reis oli tohutult huvitav ja tore! Itaalia on leidnud koha mu südames. Giid oli omamoodi huvitav, bussis oli palav ja tüütu, aga sellest pole lugu. Isegi sellele võib läbi sõrmede vaadata, et üks õhtu ei suutnud giid bussijuhtidega hotelli üles leida ja me jõudsime sinna alles kell pool kaks öösel.

Toit oli kohutavalt hea. Pitsa oli imeõhukese põhjaga ja maailma maitsvaim, mida söönud olen. Pasta oli väääga hea. Ja Itaalia jäätis oli muidugi ülihea.

Lõuna kõrvale klaasike veini, kuidas siis muidu :)


Tiramisu pidi ka selle kodumaal ära proovima.

Öösel tegime bussiaknast ilusaid pika säriajaga pilte mööduvatest autodest.

Apelsinipuu Rooma äärelinnas.

1 kommentaar:

Maria Letta ütles ...

Põnev lugemine oli. :) Ja aitäh nende huvitavate faktide eest, mis kirjutasid... Ma ei kujuta ette, kuidas sa suutsid kõik need asjad ja kohanimed endale meelde jätta. Aaah, tahaks ise ka Itaaliasse nüüd. :D